Депутати в спор: Трябва ли да има вендинг машини в населените места без аптеки?
Проектът за изменение и допълнение на Закона за лекарствените артикули, предложен от групата на „ Възраждане ”, който беше признат на първо четене в Народното събрание провокира бурни диспути, напрежение и полюсни отзиви измежду специалисти, фармацевти, депутати и обществото през вчерашния ден.
Аптеките в България са 3266. В ЕС на 4122 души има една аптека, което значи, че в страната ни аптеките на глава от популацията са близо два пъти повече. Парламентарната група на ПП-ДБ е срещу законопроекта за продажба на медикаменти във вендинг машини. ИТН и ГЕРБ обявиха, че ще поддържат.
Има директна връзка сред броят на аптеките в градското и неградското население. Трите общини с минимум население, имат и минимум фармацевти, единствено че те са повече от Турция или Дания, сподели пред БТВ председателят на Здравната комисия в Народното събрание доктор Александър Симидчиев.
Липсата на аптеки е едно, неналичието на денонощни аптеки е друго. Което значи, че в голям брой общини не може да се купи и обикновено болкоуспокояващо, с което хората да изкарат до сутринта, добави депутатът от Има Такъв Народ Андрей Чорбанов и заместник-председател на Здравната комисия.
" Вендинг машините ще решат един битов проблем за закупуване на медикаменти без лекарско наставление. Това е наложително изискване. Само помощник-фармацевт ще може да оперира с вендинг машината ", разяснява Чорбанов.
В зала, тези които поддържаха закона, не се съобразиха със забележките, че текстовете са общи и деконструират пазара, счита ръководителят на Здравната комисия и добави:
Тези, които имат пари да влагат в техника, са тези огромни аптеки, които и в този момент имат запас. Това не са дребните аптеки, които колкото да оцеляват, сподели Симидчиев.
А би трябвало ли да има вендинг машини в обитаемоте места без аптеки съгласно вас,